HAMAN

گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)

 گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)

گفت و گو با آشور مرادیان و میلاد جوزی
مصاحبه از : علیرضا زندیه و آرین تیموری
عکس : علیرضا زندیه
***
 
گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)
 
آشور مرادیان : دنبال ایده های جدید هستم تا بتوانم نو آوری کنم

از گروه هامان بگویید از شروع گروه تا به امروز .
از همون اتاقی که تو حیاط از کنارش رد شدین همه چیز شروع شد . تقریبآ همین موقع های سال ۸۲ بود , اواسط تابستون ۸۲ بود که گروه هامان شروع به شکل گیری کرد ولی این هسته گروه اصلی از سال ۸۸ شکل گرفت . ما در طول این مدت سه تا آلبوم جمع کردیم که هیچکدومشون به انتشار نرسید دلیلشم تغییر کردن سلیقه بچه ها و گاهی تغییر افراد گروه بود . الآن در تلاشیم و داریم آلبوم جدیدی و جمع میکنیم که به احتمال زیاد این آلبوم منتشر میشه تا الآن ۶۰% راه رفته شده و کارهای اداری این آلبوم هم تا جاهایی انجام شده .
هدف از تشکیل این گروه براتون چی بود ؟
هدف لذت بردن بیشتر بود . به جایی رسیدیم که دیگه گوش دادن موزیک ارضامون نمی کرد و از سر علاقمون به موسیقی و ساز شروع کردیم به ساز زدن و کاور میزدیم و بعد چند سال که توانایی بچه ها بیشتر شد و با پرورش دادن خلاقیت بچه ها و قدرت نواختن و فعالیت ذهنی , شروع کردیم به تولید کردن و به ساختن قطعات و موزیک  که یکی از مشکلات ما در ابتدا پیدا کردن شعر مناسب برای راک ایرانی بود . در ابتدا موزیک اینسرومنتال و بدون کلام تولید میکردیم .
تعریف هامان از راک چیست ؟
باید به ریشه ی موسیقی راک توجه کنیم . خود موسیقی راک انقلابی در دهه ۶۰ بود اصلآ شکل زندگی در آمریکا رو عوض کرد از آمریکا رفت به اروپا .و بازم از اروپا به آمریکا برگشت و کل دنیارو گرفت و تا اواسط دهه ۸۰ موسیقی پاپیولار دنیا بود . بعد شکل های راک عوض شد و شاخه های مختلف شکل گرفت . راک یه فرهنگه , فرهنگ صلح , تا جایی که در جنگ ویتنام با همایشی که طرفدارای موسیقی راک و آرتیست های راک تو آمریکا برگزار کردند . دولت امریکا اعلام کرد که یه جنگ بزرگی تموم شد. تبعات موسیقی راک  و شکل گیری آن بعد از جنگ جهانی دوم دیده میشه و صلح آمیز بودن موسیقی راک چیزیه که من دوسش دارم . ولی امروز در هامان از زاویه عرفانی و فلسفی به داستان نگاه میکنیم.
با این تعاریف موسیقی راک مجاز ایرانی و چطوری نعریف میکنید ؟
باید ببینیم تعریف از مجاز بودن چیه هم از بچه هایی که دارن موسیقی راک  انجام میدن و هم از میان گروه هایی که نتونستن آلبومشون و منتشر کنند و اجرای زنده بزارن . البته لطفآ بهشون زیرزمینی نگیم .
مقداری سخت گیری میشه اونم بخاطر نا آگاهیه افرادی که در راس قرار دارند و دید بدی نسبت به موسیقی راک دارند و از اونم مهمتر کم لطفی تهیه کننده ها است اگه تهیه کنندگان برای موسیقی راک سرمایه گزاری کنند حتمآ مردم آگاهی بیشتری نسبت به ابن موسیقی پیدا می کنند و از بودن راک در ایران باخبر شده و قطعآ به سمت موسیقی راک هم کشیده می شوند .
البته تمامی افرادی که دارند در ایران در فضای موسیقی راک فعالیت میکنند باید خیلی بیشتر از همه اقشار حواسشون به راک باشه .
گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)
چه محدودیت هایی برای شعر براتون میزارن ؟
ما تا حالا محدودیت نداشتیم و در یه چارچوب تعریف شده کار میکنیم . ترانه هایی که منتشر شده برای مجوز به ارشاد فرستاده شده و مجوزم گرفته .برای شعر و ترانه ها تا جایی که تو چارچوب باشه سخت گیری نمیشه و گروه هامان بر این باور است که در این مملکت شکل گرفته و در چارچوب و قوانین همین کشور اون چیزی و که دلمون میخواد مینویسیم و میخونیم .
میشه بیشتر از  شعراتون بگین ؟ به نظرتون اشعار فارسی از نظر آوایی و موسیقیایی رو گام های موسیقی راک ترکیب خوبی میشه یا تضاد بوجود میاد و صدا ها فالش میشن؟؟
ما واقعآ برای ترانه هامون شانس آوردیم. ولی اصولآ اول ملودی ساخته میشه و از دوستان ترانه سرا کمک میگیرند ولی ما به راحتی روی ترانه های آقای علیشیری ملودی گذاشتیم. حسن علیشیری برای آلبوم پیش رومون هم به زبان فارسی و هم به انگلیسی ترانه سروده.
قبل از ما خیلی ها سراغ خیلی از شعر ها رفتن شعر های نو یا حتی مولانا و حافظ که خیلی هم بازخورد خوب و مناسبی هم داشت منم خیلی دوست داشتم مثل گروه اوهام یا مثل گروه میرا که حتی آلبوم مجاز هم منتشر کردند . البته ما یه شانسی آوردیم طبع نوشتن سینا (خواننده گروه) بسیار خوبه قطعه پرواز و فردای روشن از ترانه های ایشون هست . در البوم هم از ترانه های  دوستان عزیزمون حسن علیشیری- کیهان حکمت شعار و سینا اسفاده کردیم .
برنامه ای برای ساخت موزیک ویدئو هم دارید ؟
۳ سال پیش یه ویدئو ساختیم که منتشر نشد اما در قسمتی از فیلم "پنجه های آواز” ویدئویی از گروه هامان قرار گرفت بود که متاسفانه این فیلم منتشر نشد ولی ویدئوی تولید شده برای فیلم "پنجه ها آواز” در سایت رسمی گروه هامان قرار گرفته که علاقه مندان میتوانند مشاهده نمایند .
موسیقی مازیار فلاحی اصالت خود را دارد

 شما از جمله از اهالی موسیقی هستین که هم در موسیقی پاپ و هم در موسیقی راک نقش همیشگی و حضور فعال دارین در حالی که راک و پاپ دوجنس کاملآ متفاوتی دارن ؟
در ابتدا باید بگم که در حال حاضر نتنها در ایران بلکه در دنیا خیلی از نوازندگان  که در سبک های مختلف  مشغول به کار هستند با گروه ها و خوانندگان پاپ هم همکاری میکنند قطعا راکر ها هم از این قاعده مستثنی  نیستند  ,البته این رو هم خاطر نشان کنم که در دهه ۶۰- ۷۰ و تا بخشی از دهه ۸۰ میلادی به جرات میتوان موسیقی راک به عنوان موسیقی پاپیولار  نام برد
 آشور مرادیان که کاملآ فضای ذهنی از راک داره و وقتی علایقش و دنبال می کنیم فقط به موسیقی راک ختم میشه زمانی که در گروه "مازیار فلاحی” ساز میزنه میشه گفت داره نقش بازی میکنه ؟
فقط موسیقی راک –  برای دوران ۱۵-۱۶ سالگی بود  قطعا سلیقه شنیداری  طی این سالهایی که موسیقی گوش کردم و نواختم تغییر کرده  موسیقی راک موسیقی مورد علاقه من هست  ولی این روزها موسیقی لاتین –  فیوزن – فانک – سنتی ایرانی – پاپ های اروپایی امریکایی و اخیرا خیلی به موسیقی الکترونیک علاقه مند شدم .
سعی میکنم بیشتر از اینها گوش کنم که به نواختنم و شعور موسیقیاییم کمک کنه و دنبال ایده های جدید هستم تا بتونم نو آوری کنم .
در رابطه با مازیار فلاحی بابید بگم که واقعا موسیقیش رو دوست دارم  و نقش بازی کردنی در کار نیست
من به عنوان یک نوازنده وظیفم اینه که در خدمت موسیقی باشم در هر سبک و استایلی و خوشحالم که کنار مازیار یک نوع موسیقی پاپ سالم و ارجینال مینوازیم و کلی تجربیات خوب به دست آوردم.
تا حالا خواستین به موسیقی مازیار فلاحی راک و تزریق کنید؟ چقدر موفق بودین؟
هرگز  – چون موسیقی ایشون اصالت خود مازیار فلاحی رو داره و همونطور که گفتم تحت هر شرایطی نوازنده باید در خدمت موسیقی باشه.
این روزا حسابی فصل پرشوری برای موسیقی راک محسوب میشه (حداقل پر رنگ تر از روزهای قبل) .. از تمدید کنسرت های گروه اوهام و کامنت بند و … و آلبوم های رسمی که حسابی همه گیرم شده ولی هامان کم کاره . میشه گفت بعد از این سکوت اتفاق ویژه ای رو رقم میزنید ؟
خدا رو شکر با توجه به تغیرات حاصل شده در دفتر موسیقی و … بستر برای فعالیت این سبک موسیقی بیشتر شده
خوب ما هم به طبع در حال فعالیت هستیم  هموطنور که گفتم در حال ضبط آلبوممون هستیم و هم زمان مراحل اداری جهت دریافت مجوز داره سیر میشه .
تک تراک برای انتشار آماده داشتیم ولی اعضای گروه تصمیم گرفتن که آلبوم رو منتشر کنیم .
در رابطه با کنسرت به امید خدا بعد انتشار آلبوم تصمیم میگیریم
جا داره اینجا از آقای مهدی میرزا باقریان  مدیریت محترم موسسه آوای سوته دلان ناشر آلبوم هم برای زحماتشون تشکر کنم
اجرای زنده یا همکاری با گروه های دیگه هم داشتید ؟
تا حالا ۴ قطعه دادیم . سال ۹۰ سانس اجرا مشترک با گروه ماورا داشتیم .
  از قطعات "فردای روشن” و "رویا” بگین .
فردای روشن قطعه ای بود که گروه برای بچه های زلزله زده آذربایجان در سال ۹۱ منتشر کرد  و خواب که اشتباهی به نام رویا منتشر شد  هم یک کاره عاشقانه از هامان بود که شعر و ملودی این قطعه بر گرفته از خاطرات یکی از دوستان ما بوده.
 وقتی هامان باند استارت یک قطعه جدیدی و میزنه به چی فکر میکنه و دنبال چی میگردین؟
یکی از مسایلی که موسیقی رو تحت تاثیر قرار میده شعر و ترانه مناسب و تاثیر گذاره  که میتونه یک ملودی خوب دور خودش جمع کنه ,ما سعی میکنیم تصور سازی کنیم  و حال و هوامون رو با ترانه تطبیق بدیم  و دانش موسیقی هم که …
بیشتر از این نمیتونم بگم چون یه جو رای داستان آلبوم لو میره 
چه سبکایی از موسیقی راک رو دوست دارین و از کودوماشون استفاده کردین؟
Hard Rock  – Heavy Metal – Space Rock – Progressive  و در نهایت هر چیزی که خوب صدا بده
ما سعی کردیم از موسیقی هامانی استفاده کنیم.

 وقتی یه کار میگیره یا یک شخص یا گروه موفق میشه همه اصرار دارند که بگن این گروه کاملآ کاور شده ی فلان موسیقی هاست . هامان تجربه ی کاور کردن داره؟
این ذهنیت درستی نیست از دید من چون خیلی الگوهای ثابت و شیک در موسیقی دنیا هست که همه حق استفاده از اون رو دارن البته فقط الگو!!!
زمانی که این گروه تشکیل شد ما کاور مبکردیم از گروه های مثل الوی- کمل و پینک فلوید در اون روزگار ما کاری برای تولید نداشتیم هدفمون موزیک زدن و در نهایت لذت بردن از موسیقی بود ولی در حال حاضر با اعضا گروه کاری کاور نکردیم  و سعی کردیم که موسیقی خاص خودمون رو  تولید کنیم و به اصطلاح امضا هامان داشته باشه
کاور کردن در همه جای دنیا مرسومه و خیلی از بزرگاه حتی  گاهی کاور می کنند . شما در ادامه ی کاری خود قصد کاور کردن ندارید ؟
بیبیند کاور کردن با کپی کردن فرق زیادی داره ما ایده میگیریم . هنوزم وقتی تنهاییم تمرین ما اینه که میشینم یه کناری و قطعاتی رو که دوست داریم و میزنم یا با دوستام میشینیم و موزیک های نوستالوژیکمون و میزنیم ولی به این معنا نیست که بخوام رو قطعه "هتل کالیفورنیا” یه متن فارسی بزاریم و بخونیم  و بعد بگیم کاری جدید از هامان…
تو موسیقیتون خواستین اعتراض کنید ؟
اگه با دقت به موسیقی ما گوش کنید به متوجه میشید که به مسائل درونگرایانه انسان اشاره میکنیم میکنیم
پس قطعاتتون خیلی اجتماعی نیست
نه بیشتر به درون آدم برمیگرده

گروه های کلاسیک راک قدیمی بیشتر کدوم رو الگو خودتون قرار دادین؟
به نظر من همه این گروه ها میتونن برای ما الگو باشند چون موفق بودن و موسیقی خوبی ارایه کردن تا جایی که این نوع موسیقی, موسیقی روز و مردمی دوران خودش بوده .
فک می کنین به سر گذشت پینک فلوید میرسین یا اینکه تا ابد خوب جلو میرین؟
سرگذشت پینک فلوید آرزوی خیلی از موزیسین ها بوده و هست  و واقا مثل یک رویا میمونه .
 دوس دارین سبک تلفیقیه خاص خودتون رو بسازین؟؟ یا با اضافه کردن یک ساز یا اتفاق تازه ای , موسیقی جدیدی رو ارائه بدین یا که گروه سنتی هستین و پیرو قانون عمل میکنید؟
سبک تلفیقی ؟!!!!!!
قطعا ما هم به دنبال اتفاق نو در موسیقی و هامان هستیم و از هر چیزی که به این داستان کمک کنه استقبال میکنیم
دورنمای هامان و چگونه میبینید ؟
امیدواریم که موفقیت باشه و ارایه موسیقی دلنشین و سالم
 حرف آخر.
جا داره دوستانی که در خانواده هامان در کنارشون افتخار همکاری دارم معرفی کنم و از زحماتشون تشکر کنم .
سینا موسوی  خواننده – آهنگ ساز و ترانه سرا
امیر احمدی  نوازنده گیتار  و آهنگ ساز
افشین آرام نوازنده کیبورد و سینت سایزر و صدا بردار
میلاد جوزی نوازنده گیتار باس
سپاس از شما  و به امید موفقیت
مرسی که وقتتون و به ما دادین
 
میلاد جوزی : «آرش مقدم» و «دارا دارایی» هم از لحاظ تاکتیکی و هم ز اخلاقی الگوی من هستند.
گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)
 
 
هدف از شرکت تو این گروه چی بود ؟
خوب نوازنده ها باید در کنار هم باشند . بعد از یه مدت که ساز میزنی و استایل خودتو پیدا میکنی دنبال نوازنده هایی میگردی که هم فکر با تو باشند تا بتونی باهاشون هم نوازی کنید و از موزیک هایی که ازشون لذت بردی و بزنی و قطعات جدید بسازی تا یه خروجی خالص و استاندارد و داشته باشین .
هدف یه گروه موزیک ساختن و به اجرا در آوردن هدف تک تک نوازنده هاست هیچ وقت با تنها ساز زدن و خالی کردن ایده تو گوشه اتاقت پخته نمیشی . مخصوصآ ساز من و آشور ( درامز و بیس) که به تنهایی خیلی شنیده نمیشه ولی برای عامه ی مردم این دو ساز خیلی معنی نداره  به همین خاطر غالبآ نوازنده بیس و درامز سعی می کنند در غالب یه بند همکاری کنند .
 
 وقتی تو تنهایی هات ساز میزنی دوست داری تو غالب کی باشه تو تصوراتت خودت و رو کدوم استیج فرض میکنی
سوال سختیه , چون الگوهای نوازندگی برای یه شخص یک نفر نیست شاید نزدیکترینشون باشه ولی اصلیش نیست . شاید من به شخصه بگم من خیلی دوست داشتم جای استادم باشه چون واسم قابل دسترس ترینه . آرش مقدم و دارا دارایی هم از لحاظ تکتیکی و اخلاقی واسم الگوئ هستند .
از لحاظ استایلی دوست نداشتین جای «جیم موریسون» باشین؟
ببین چیزی که تو رویای منه اول «دارا دارایی» که خیلی دوسسش دارم خوب از نوازنده های اونوری «ویکتور ووتن» یا «مارکوس میلر» و شاید «الن کارن» .
رو استیج خیلی گوشه نشینید و پرتحرکید .
چون سبکای اولم راک بود و نوازنده هایی که میدیدم همه راک بودن یه آلبوم راک هم داریم با برادرم انجامش دادیم که تنظیماش تموم شده و تا یه ماه دیگه منتشر میشه . چون نوازنده هایی که از اول اونا رو خیلی میدیدم و از اونا خیلی خوشم میومد به این شکل بودند اون استایل هارو حفظ کردم مثل بوت مشکی و شلوار مشکی تنگ و تیشرت های طرح دار و دسبند و .. و رو استیج خیلی پر تحرک هستم .
البته این و هم باید بگم روی استیج نباید جزئی نگری کنی باید حواست به همه چیز باشه به خواننده به بقیه نوازنده ها به تماشاچی ها به همه چیز . که این تجربه با چند اجرا به دست نمیاد باید کلی استیج بری تا ابهت استیج واست بیوفته .
 قوانین و ارشاد ایران به ترانه ها و موسیقی شما مجوز داده . شما چطور با این مجوزه کنار اومدین ؟
آره این شرایطه ایرانه
آشور : خوب بینید این خوبه , جلوی خیلی از موسیقی های ضعیف  و نا مطلوب گرفته میشه .
میلاد : اگر من در جایگاه صدور مجوز بودم  امکان صدور مجوز رو به همه سبک ها میدادم تا یک رقابت سالم و فرهنگی بین سبک های مختلف موسیقی به وجود بیاد  , فکر میکنم این کار باعث رشد موسیقی در کشور بشه و بر آورده شدن نیاز همه سلایق .
اگه شما تاریخچه رپ و دنبال کنید باید خیلی تحسینشون کنید . وقتی یه گروه رپ بعد از ده سال یه ویدئو میده که فقط در غالب یک مصاحبه است و کلی هم  بازدید پیدا میکنه و خیلی بازتاب داره باید تحسینشون کنیم .
تنها ایرادی که میشه به مجوز ها گرفت اینه که باید به همه ی سبک ها باشن و اجازه کنسرت داده بشه .
موفق شدین از هنرمندان و الگوهاتون کسی و از نزدیک ببینید ؟
متاسفانه شرایط پیش نیومده که بتونم برای دیدن خودشون و برنامه ویا حتی مستر کلاس هاشون سفر کنم . امیدورام که شرایط پیش بیاد .
جیمز هیت فیلد . پینک فلوید و مایکل جکسون از جمله افرادی بودند که همیشه دوست داشتم ببینمشون حتی در دوران دانشجوییم تعدادی از دوستانم یه سفر به آمریکا داشتند که در طی این سفر با «جیمز هیت فیلد» ملاقاتی داشتند . من یه تیشرتی که روش از شعرهای جیمز نوشته بودم و آماده کردم تا دوستانم به دستش برسونند و با امضای جیمز بهم برشگردونند . ولی متاسفانه بنا به مشکلاتی که در مسیر برگشت به ایران ایجاد شد هیچ وقت اون تی شرت به دستم نرسید .
چه سوالی دوست داشتین ازتون بپرسیم؟
دوست دارم بیشتر راجع به موزیک و سازم ازم بپرسن
جوابش
سازیه که خیلی بیشینه نداره شاید ۵۰سال , لئو فندر هم که سازندشه . ساز ملودیک نیست و در نقطه توجه قرار نمیگیرد ولی وجودش لازمه هرچند که شاید به گوش همه شنیده نشه .در گوش عامه حس نمیشود سازیه که حضورش حس نمیشه ولی نبودش تو ارکستر خیلی حس میشه .
 گفت و گو اختصاصی «گراموزیک» با گروه «هامان» (آشور مرادیان و میلاد جوزی)
 
# اختصاصی از پایگاه خبری تحلیلی گراموزیک